Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Postavit si pasivní dům je ekonomicky výhodný krok

Postavit si pasivní dům je ekonomicky výhodný krok



Přijde vám pasivní dům drahý? Nemusí být. Díky dotacím a dlouhodobým provozním úsporám je to ekonomicky výhodný krok

Nová zelená úsporám.png

 

Při stavbě nového či rekonstrukci starého domu je klíčové přemýšlet nejen o počátečních výdajích, ale také o dlouhodobých nákladech na provoz a trendech ve vývoji cen energií. I když se může zdát, že postavit pasivní dům je finančně náročné, nemusí to být pravda. Provozní úspory na výdajích za energie spolu s dostupnými dotacemi mohou znamenat, že vás pasivní dům v dlouhodobém horizontu přijde levněji než standardní stavba. Čerpat můžete z programu Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce nebo dílčí podpory například na pořízení fotovoltaiky. Domy z Martinic mají tak vysoký standard, že náklady na jejich povýšení do kategorie pasivních vám z velké části pokryje dotace.

 

Co vše můžete získat

Nejedná se o malé částky, které lze získat. Na své projekty na bydlení můžete podle druhu podpory dostat statisíce, ale i milion korun. Je dobré vědět, že v konkrétních případech vám dotace pokryje celkem až 50 % způsobilých výdajů příslušného opatření a u určitých druhů podpor je (za předem daných podmínek) můžete čerpat zálohově dopředu. V investiční výstavbě se pohybujeme dlouhé roky, a díky našim zkušenostem tak pro naše klienty dokážeme připravit kompletní projekt i způsoby financování, které jim umožní splnit si svůj sen o vlastním bydlení.

 

Proč pasivní dům přináší dlouhodobé úspory?

Proč se při výběru nového bydlení rozhodnout pro pasivní dům? Pasivní domy jsou navrženy tak, aby dosahovaly minimální energetické spotřeby. Díky použití špičkových technologií a materiálů, jako jsou kvalitní izolace, rekuperace vzduchu a tepelná čerpadla, je jejich provoz výrazně levnější než u běžných domů, a to i těch nízkoenergetických. Hlavní přínosy se projevují v úsporách na vytápění a chlazení. Pasivní domy díky svým technologiím zajišťují také stabilní vnitřní teploty a vyšší komfort bydlení bez výrazných teplotních výkyvů. Navíc mají v porovnání s běžnými domy výrazně nižší náklady na vytápění.

Pokud totiž porovnáváme náklady pasivního a klasického domu, rozdíly jsou opravdu veliké. Zatímco u klasického domu mohou roční náklady na vytápění dosahovat až vyšších desítek tisíc korun, u pasivního domu jsou to nižší tisíce. To znamená, že pasivní dům vám může během let ušetřit v porovnání se starým zděným domem až 90 % nákladů na energie. I když jsou počáteční investice do pasivního domu vyšší, tyto dlouhodobé úspory zajistí, že se vám investice v horizontu několika let vrátí.

 

Spočítejte si návratnost své investice

Návratnost investice do pasivního domu je možné vypočítat porovnáním počátečních nákladů na stavbu s dlouhodobými provozními úsporami. Úspory jsou především výsledkem nižších nákladů na vytápění, chlazení a celkovou energetickou spotřebu (ohřev vody, provoz spotřebičů). Obvykle se používá metoda výpočtu celkových životních nákladů, která bere v úvahu počáteční investice (celkové náklady na stavbu pasivního domu) a roční úspory na provozních nákladech.

Pasivní dům se v horizontu dekády či dvou rozhodně ekonomicky vyplatí (přesná délka návratnosti vždy záleží na konkrétních parametrech projektu). Pokud do celkové bilance započítáme i dotace, které je možné získat, návratnost se dramaticky zkracuje. Kolik to může být?

Program Nová zelená úsporám vám může na stavbu pasivního domu přispět až 535 000 Kč. Tato dotace výrazně sníží počáteční náklady a přiblíží celkovou cenu pasivního domu tomu běžnému nízkoenergetickému ve standardu společnosti Martinice Group. To znamená, že díky dotacím je rozdíl v ceně mezi oběma variantami téměř zanedbatelný. Tím se návratnost zkracuje o několik let. Například pokud jsou rozdíly v počátečních nákladech mezi pasivním a běžným nízkoenergetickým domem 500 000 Kč a roční úspory na energiích činí 27 000 Kč, návratnost investice může být kolem 18 let.
S dotací mluví ekonomická rozvaha jasně ve váš prospěch.

 

Co dotace pokrývají:

  • Tepelnou izolaci: Kvalitní izolace, která je klíčová pro dosažení pasivního standardu, je jednou z největších investic, ale dotace tuto část nákladů výrazně sníží.
  • Ekologická řešení vytápění a chlazení: Instalace tepelných čerpadel nebo solárních panelů je nákladná, ale s dotacemi se tato investice vyplatí.
  • Rekuperační systémy: Rekuperace vzduchu výrazně zlepšuje energetickou bilanci domu a snižuje ztráty tepla. Tím významně šetří vaše náklady. Současně si tak zajistíte čerstvý vzduch v domácnosti i bez větrání.

 

FVE Nepomucko DJI 0057.jpg

 

Jaké úpravy jsou nutné pro dosažení pasivního standardu?

Pokud plánujete stavbu pasivního domu, je potřeba splnit několik důležitých konstrukčních požadavků. Dům by měl mít kompaktní tvar (čtverec, obdélník), protože jakékoli složité tvary se negativně podepisují na celkové bilanci energie. Velká okna domu by měla být orientována jižním a jihozápadním směrem. Tato okna by také měla mít vnější rolety či žaluzie, aby se místnosti v letních měsících nepřehřívaly. Okna orientovaná ostatními směry by měla být menší. Pro získání dotace je nutná rekuperace s vysokou účinností. Pokud uvažujete o střešních oknech, pak by se mělo jednat o ta s prémiovým zasklením a venkovním stíněním.

 

Jak se správně rozhodnout

V naší nabídce najdou klienti celou řadu kvalitních dřevostaveb, které lze postavit buďto v nízkoenergetickém, nebo v pasivním standardu. Protože do výpočtu energetické bilance vždy vstupuje mnoho individuálních parametrů (orientace domu na pozemku vůči světovým stranám, velikost oken v jednotlivých stěnách, volba mezi patrovým domem a bungalovem), je nezbytné posoudit každý záměr individuálně. A s tím vám pomůžeme.

Zařídíme vám úvodní posouzení vašeho záměru z hlediska výpočtu tepelných ztrát a poradíme vám s výběrem konstrukcí, technologií a zdroje tepla.

Pokud již předem uvažujete o kombinaci „rekuperace a patrový dům“ jako o možné volbě, rozhodně se vyplatí přemýšlet o dotacích a snížit si tak investiční náklady na nový dům o částku 535 000 Kč. Poradíme vám, jak na to.

Pokud vás u novostavby zajímá pouze fotovoltaika, ale nechcete pasivní dům, i pro vás máme řešení. Dotace na její pořízení se pohybuje ve výši 160 000 Kč. A protože se u všech novostaveb chystá od roku 2028 uzákonění povinnosti mít FVE, rozhodně se vyplatí nyní s využitím stávajících dotací neotálet.

 

Stručný přehled podpor v programu Nová zelená úsporám uvádíme v následující tabulce:

Oblast NOVOSTAVBA 

Opatření Pasiv+

dotace na dům s velmi nízkou energetickou náročností

a důrazem na obnovitelné zdroje energie

 

535 000 Kč

Oblast ZDROJE ENERGIE 

Opatření FVE

dotace na FVE (baterii a panely)
      + nabíječka na auto

160 000 Kč
+ 25 000 Kč

Opatření VZT

rekuperace (řízené větrání)

105 000 Kč

 

Pokud máte na pozemku letitou stavbu a řešíte, jestli ji rekonstruovat, nebo raději na jejím místě postavit nový dům, i pro vás máme radu. Využijte dotaci Oprav dům po babičce a získejte víc než milion korun na nový dům.

Díky správně zvolenému projektu, dotacím a dlouhodobým provozním úsporám pro vás může být stavba pasivního domu dostupná a přinést vám nejen nižší náklady na energie, ale i komfortnější bydlení.