Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Na střeše záleží: Proč každý milimetr a spona hrají klíčovou roli?

Na střeše záleží: Proč každý milimetr a spona hrají klíčovou roli?



Vybudovat střechu je jako postavit komplikovanou skládačku, kde každý kousek musí zapadnout přesně na své místo. Jaká je ale správná metoda pro vytvoření dokonalé střechy? Na co si dát pozor a proč je to tak důležité? V rozhovoru s Michalem Zemanem, ředitelem Martinice Group, se zaměříme na to, čím se vyznačuje kvalitně provedená střecha, jakou roli při její tvorbě hraje přesnost a na co by měl každý stavebník či investor dávat pozor. Pojďme podrobněji nahlédnout do světa stavebních konstrukcí a odhalit, jak i malý detail může mít obrovský vliv na konečný vzhled a funkčnost našich domovů.

 

Čím by měli stavebníci u stavby střechy začít?

Jednoznačně statikou střechy. Norma jasně udává, co všechno by daná střecha měla unést, jako například zatížení sněhem, větrem, podhledem, půdou nebo fotovoltaikou. Důležité tedy je, aby byl projekt připravený odborníkem a potvrzený autorizovanou osobou (statikem) s kulatým razítkem. To je věc, na kterou je třeba klást důraz i v dnešní době. Stavebník by neměl podcenit důležitost profesionálního návrhu a posouzení střechy, protože nedostatečně zpracovaný projekt může vést k řadě nepříjemných problémů v budoucnu.

 

Střecha domu je jedním z jeho klíčových prvků, který poskytuje ochranu a izolaci proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Statiku máme vyřešenou, mám vyhráno a můžu klidně spát?

To ještě ne. Podoba střechy ovlivňuje celkový vzhled domu i jeho energetickou efektivitu a odolnost vůči vnějším vlivům. Proto je při stavbě střechy každý krok důležitý a i malá chyba může mít velký dopad. To platí zejména při výrobě a instalaci vazníků či krovů, které tvoří kostru střešní konstrukce. Krovy i vazníky by měly být vyrobeny s precizní milimetrovou přesností, aby zajistily stabilitu a dlouhodobou spolehlivost střechy. V případě vazníků je velmi důležitá správná volba tvaru a pevnosti spon a jejich umístění v konstrukci, které musí být provedeno s maximální pečlivostí. U krovů zase někteří výrobci detailně neřeší konstrukční spoje, což je také špatně. Správná volba konstrukčního spoje, umístění statických vrutů a dalších prvků, které se u krovů používají, je také klíčová. Pokud budete mít správně zpracovaný projekt, je důležité, aby byl dodržen jak ve výrobě, tak při následné montáži, jinak vás mohou v budoucnu čekat nepříjemná překvapení (popraskaný sádrokartonový podhled, zprohýbaná střecha, vrzající krov atd.).

 

Co to pro mě jako majitele domu bude znamenat?

Když vám dodavatel předá dům, krov nebo vazníkovou střechu, na první pohled nic nepoznáte. Po čase se ale tyto zdánlivě drobné nedostatky začnou projevovat a budou i viditelné. Střecha se může začít prohýbat, a to tak, že to bude viditelné pouhým okem. A to může mít za následek i poškození interiéru. Pokud budete mít na střešní konstrukci podvěšené sádrokartonové podhledy, asi vás nepotěší, že začnou praskat. Stejně tak se konstrukční nebo výrobní chyby mohou začít projevovat při nadílce sněhu či větším větru. 

 

Jak si můžu jako laik být jistý tím, co mi dodavatel postaví?

Využívejte pouze prověřeného dodavatele, který má potřebné vybavení a technologie. U nás v Martinicích máme nejmodernější návrhový software, CNC stroje a další technologie, které dokážou zpracovat materiál s milimetrovou přesností. Při výrobě používáme i projekční laser nebo třeba automatický lis na výrobu příhradových vazníků. To je nutný předpoklad pro precizní zpracování. Samozřejmostí jsou i potřebné programy, které dokážou s moderními stroji spolupracovat a pomáhají při perfektním zpracování každého detailu. Třeba u vazníků to znamená správně zvolenou velikost spony, její přesné, milimetrové umístění pomocí laseru a také její zalisování potřebným tlakem, specifickým pro daný typ a tvar spony. 

Proces je u nás nastaven na maximální přesnost a minimalizaci chyb. Například projekční laser bere data z 3D výkresů a vykresluje přesný tvar vazníku na pracovní stůl, následně promítá přesné rozložení jednotlivých prvků a v neposlední řadě i přesné rozmístění a směr styčníkových spon. Díky laseru tak dochází k eliminaci výrobních a rozměrových chyb a rizika záměny jednotlivých styčníkových spon. Taktéž máte jistotu, že přesné umístění spony odpovídá statickému návrhu a že jejím posunutím nedojde ke snížení únosnosti konstrukce. V řadě firem ale i dnes stále používají pro stanovení tvaru vazníku svinovací metr, pásmo, provaz a jednoduchý C-lis. Nic proti těmto nástrojům, ale na milimetrovou přesnost a dokonalé zpracování to opravdu nestačí. Víme, o čem mluvíme, také jsme tak začínali a problémy s rozměry či přesným umístěním spon pod úhlem jsme opravdu měli. Precizní zpracování krovů či vazníků přináší řadu výhod, které jistě oceníte.

 

Jaké výhody to jsou? 

Není jich málo. Již v návrhu projektant řeší, jak a kam se síly od zatížení střechy přenáší. V návrhu od společnosti Martinice Group budou vyřešeny problémy s velkými odstupy krokví na nárožích střechy, budou staticky dořešené konstrukční spoje nosných prvků, jejich kotvení, větrování střechy, prostupy a normou stanovené odstupy, správný návrh kování a spojovacího materiálu. Taktéž můžete požadovat přesné 3D zaměření stěn a podpěrných konstrukcí domu pomocí 3D systému Leica. Obdržíte kvalitní a certifikované spojovací prostředky, jako jsou vruty, šrouby a svorníky odpovídající pevnosti a únosnosti. Pokud nařežete a zpracujete materiál s milimetrovou přesností a stejně tak budete pracovat s ostatními prvky, budete mít jednoznačně lepší střechu, která bude pevná a odolná. Když to shrneme, montáž bude rychlejší a přesnější. Pokrývači si budou hledět své práce a nebudou muset na místě vymýšlet, jak „vyspravit“ nepřesnosti či odchylky vzniklé nepříliš přesným zaměřením či zpracováním, a na místě stavby nebudou nic „dořezávat“. Kromě úspory času to pak také přinese jistotu, že střecha je na všech místech správně usazená a prokotvená.

 

Co je ještě třeba udělat, abych měl vyhráno a střechu, která vydrží?

Nesmíte zapomenout na správné kotvení a takzvané větrování u vazníkových konstrukcí. A tady se dostáváme k bodu, kde celá řada dodavatelů začíná šetřit. Vzhledem k možným důsledkům si myslím, že zrovna zde to není vhodné. 

 

Proč ne? V čem je rozdíl?

U větrování jde o rozdíl v množství použitého materiálu a jeho rozmístění v konstrukci střechy, které se projeví v celkové kvalitě konstrukce. Často se při výběrových řízeních nebo poptávkách setkáváme s tím, že zákazník má nabídku na nižší cenu od konkurence a chce stejnou cenu. Pokud to zákazníka zajímá, rádi mu vysvětlíme, že zásadní rozdíly v ceně nejsou ve vyrobených vaznících, ale často v jejich počtu, rozmístění a typu. Ten největší rozdíl bývá v tom, že dodávka společnosti Martinice Group obsahuje tzv. větrovací vazníky – větrovací pole – a výrazně větší množství dřeva na větrování. To pak dělá zmiňovaný rozdíl v ceně, který mnohdy mezi jednotlivými nabídkami nebývá ani tak výrazný. Na celý vazníkový krov to může být třeba necelých 10 tisíc korun, ale rozdíl ve výsledné kvalitě střechy je nesrovnatelný.

 

Proč se mi toto řešení vyplatí?  

Zjednodušeně řečeno, v našem řešení máte jistotu kvalitní střešní konstrukce, která vydrží. Při srovnávání našich cenových nabídek s konkurencí je častokrát cena ovlivněna rozdílným konstrukčním řešením, tedy častokrát počtem vazníků, kvalitou větrování a kotvení celé konstrukce. Velkou roli v dodávce střechy také často hraje doprava a jeřábnické práce. Důležité je číst i poznámky pod čarou či všeobecné obchodní podmínky dané firmy, kde bývá uvedeno, které cenové položky se mohou během dodávky měnit a za jakých podmínek. V našich konstrukčních návrzích míváme o několik vazníků více, protože ze zkušeností víme, kde na podepření střešního pláště záleží. Konstrukce pak zpravidla bývá tužší, stabilnější a odolnější. A samozřejmě na více vazníků spotřebujeme více dřeva, styčníkových spon a výrobního času. Když ale porovnáme náklady na větší množství dřeva s tím, co mírně zvýšená cena přinese, jednoznačně se to vyplatí. A v případě nějaké přírodní kalamity to jistě ocení i pojišťovna. Stejně tak pojišťovny ocení, když je kotvení střechy provedeno tak, jak má. Ne vždy se tak na našem trhu děje. 

 

Co je kotvení? A co se stane, když je kotvení střechy provedeno nedostatečně nebo chybně?

Kotvení střechy je proces upevnění střešní konstrukce k nosným prvkům domu, nejčastěji jsou to nosné stěny a betonový věnec. Jeho účelem je zajistit stabilitu a odolnost střechy vůči vnějším vlivům, jako jsou vítr, sníh nebo jiné zatížení. Špatně provedené kotvení může mít několik negativních důsledků. V prvé řadě je to nízká stabilita celé střešní konstrukce. Vinou toho bude střecha náchylnější k pohybu, což může vést k deformacím, nebo dokonce selhání konstrukce. Druhým rizikem je zvýšené nebezpečí poškození – nedostatečně kotvená střecha může být náchylnější k poničení vlivem extrémních povětrnostních podmínek, jako jsou silné větry, bouřky nebo nánosy sněhu. I tepelná roztažnost může hrát svoji roli. To všechno může vést k prasklinám, otřesům nebo deformaci nejen střešní konstrukce, ale i stěn domu. Kotvení se provádí různými způsoby a vždy by o něm měli rozhodovat odborníci.

Nedostatečné kotvení může způsobit problémy i s izolací střechy. Nevyhovující stabilita vede k prasklinám nebo roztahování střešních materiálů, což může narušit účinnost izolační vrstvy a způsobit tepelné ztráty nebo pronikání vlhkosti. V neposlední řadě nedostatečně kotvená střecha může představovat bezpečnostní riziko pro obyvatele domu nebo pro okolní prostředí, kdy mohou hrozit pády střešních materiálů nebo celé střešní konstrukce. Správné ukotvení střechy je klíčové pro zajištění stability, bezpečnosti a dlouhodobé spolehlivosti střešní konstrukce. 

 

Jaké doporučení byste těm, co chtějí mít kvalitní střechu a klidné spaní, dal?

Důkladně si vybírejte dodavatele. V cenových nabídkách porovnávejte konstrukční řešení a myslete na to, že cena není jediný rozhodovací faktor. Prověřujte, jaké má dodavatel zkušenosti, technologie a know-how. Jaké používá stroje a kolik je za ním realizací. A jak se případně staví k reklamacím. 

 

Podívejte sena video, jak probíhá moderní výroba vazníků u nás ve firmě Martinice Group: