Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Když úspora přijde draho. Případ špatně odizolované koupelny

Když úspora přijde draho. Případ špatně odizolované koupelny



V únoru roku 2025 jsme byli jako firma Martinice Group pozváni, jestli bychom se mohli ujmout problému v koupelně rodinného domu v Jižních Čechách, asi 25 kilometrů od Martinic. Jedná se o bungalov s garáží v individuálním provedení. Dřevostavbu jsme sice dodávali, ale pouze v rozsahu dodávky hrubá stavba. Proto nás lehce překvapilo, proč chce majitel problém se závadou v koupelně řešit s námi.

Dneska už má za sebou konzultaci s našimi stavbyvedoucími, příčina odhalena, koupelna vybourána, v běhu je řešení, kterého se ujímáme my. Přečtěte si krátký rozhovor, jak k tomu pan Honza, profesí elektrikář, došel.

 

Kdy jste svůj dům stavěli?
Stavěli jsme v době těsně po Covidu a všichni víme, co se dělo - ceny materiálů vyletěly nahoru a nám to hodně nabouralo rozpočet. Navíc jsem z vesnice, mám tu spoustu známých, takže jsme se rozhodli, že si větší část prací uděláme sami. Na Martinicích jsme nechali jen hrubou stavbu.

 

Vy jste si realizovali tenkrát sami i základovou desku, vzpomínám si dobře?
Je to tak. Základovou desku jsme si dělali sami. A to vlastně nebyl problém. Bydlím na vesnici, vyrůstal jsem tady, mám spoustu kamarádů, kteří mě nenechají na holičkách. Jeden má bagr a dělá zemní práce, druhý má míchačku… Vlastně mě to v začátku hodně bavilo. Znáte to: Postav dům, zasaď strom, zploď syna…

 

Jaký byl tehdy rozdíl mezi cenou hrubé stavby a stavby na klíč?
Už si to přesně nepamatuji, ale rozdíl mezi variantami „hrubka“ a „na klíč“ byl skoro 2 miliony. A to pro mě byl velký argument. Chtěl jsem hlavně ušetřit a věřil jsem, že se mi to podaří. Každá firma má v ceně napočítáno spoustu režie, a to jsem prostě nechtěl platit. Vlastně jsem na to tehdy ani neměl. Banka mi hypotéku podle mých příjmů nechtěla v potřebné výši schválit, manželka byla v tu dobu na mateřské…

 

Co jste si tedy dodělával sám?
Já to samozřejmě nedělal všechno sám. Sám jsem si dělal jenom elektriku, záklopy stropů, tmelení a broušení stěn s výmalbou, vnitřní dveře. Jinak jsem si všechna další řemesla sháněl po svých známých. Podlahy, obklady a dlažby veškerou sanitu jsem si kupoval, jen práci jsem svěřil firmě svého kamaráda, který se tím živí.

 

A jak to bylo s koupelnou?
Ještě dřív, než s koupelnou, vzaly moje představy za své u tepelného čerpadla. Instalatérská firma, se kterou jsem se domluvil, mi tepelko slibovala 6 měsíců. Stálo mě to tehdy hodně nervů. Pravdou je, že sice nebylo lehké v těch časech tepelné čerpadlo sehnat, byl to takový boom, kdy ho chtěl každý, ale tady to asi bylo i v kombinaci s jejich nespolehlivostí. Nakonec jsme první zimu museli topit provizorně na elektrokotel a tepelné čerpadlo jsme měli až v březnu 2024.

 

A ta koupelna?
Hrubé podlahy a obklady v koupelně mi dělal právě kamarád. Tam to běželo celkem dobře, protože se známe. Ale jak se ukázalo, když dva dělají totéž, není to totéž. Nechali jsme si instalovat i vlhkostní čidla, protože to byl jeden z argumentů od vás z Martinic, že se to v dřevostavbě vyplatí a proč jít do stavby na klíč. Po roce fungování čidel nám ale systém začal hlásit zvýšenou vlhkost v koupelně. Ve sprchovém koutu. Kamarád však nechtěl ani slyšet, že by něco mohlo být špatně na jeho straně. A to byla asi poslední kapka mojí trpělivosti. On spíš vkládal nedůvěru do toho čidla. Ale já nechtěl riskovat.

 

1000042539.jpg

 

A to byl asi ten moment, kdy jste zavolal k nám?
Já původně volal, abych si ověřil ty hodnoty na vlhkostním čidle. Protože vím, že je taky do svých staveb dáváte. Co jste mi řekli, mi fakt radost neudělalo. A když jsem navíc uslyšel, že pravdu se dozvím jedině sondou v koupelně, byl jsem z toho na mrtvici. Tak jsem se rovnou zeptal, jestli s tím máte zkušenosti a jestli by se na to mohl někdo od vás podívat. Už jsem to s kámošem nechtěl řešit.

 

A ukázalo se, že si v koupelně sedly podlahy a roztrhla se hydroizolace sprchového koutu…
Přesně tak. Jenže tomu zjištění předcházelo bourání ve sprchovém koutě. Teď se sprchový kout bude vybourávat celý, znovu se bude dělat nová skladba podlahy a kvalitní hydroizolace. Konstrukci naštěstí stačí jen nechat chvíli otevřenou, aby vyschla. Díky tomu, že se to zjistilo včas, nedošlo k poškození nosné konstrukce domu. Předběžný rozpočet opravy je 50 tisíc korun.

I pro mě teď není lehké si přiznat, že jsem se tehdy nerozhodoval úplně dobře. Začali jsme stavět v srpnu 2022. S tím, že do Vánoc 2022 jsme se mohli stěhovat, jak bylo v návrhu od Martinic u stavby na klíč. Nakonec jsme se stěhovali v srpnu 2023. Tepelné čerpadlo jsme měli až v březnu dalšího roku.

Když jsem si to hodil na papír, skutečné náklady byly o 90 tis. vyšší, nežli jsem dostal v nabídce „na klíč“. A to nepočítám těch padesát tisíc, co mě bude stát oprava koupelny.

Jsem na sebe sice pyšný, že jsem to zvládl ukočírovat sám, ale dneska je mi jasné, že s vámi bych měl míň starostí a bydlel bych dříve. A teď bych nemusel opravovat.